Təzyiq birdən aşağı düşərsə nə etməli?

  • 2023.06.21 20:45
  • 2967 Baxış
Təzyiq birdən aşağı düşərsə nə etməli?
Təzyiqin aşağı düşməsi yüksəlməsindən heç də təhlükəsiz deyil.
İlkin tibbi yardım kimi bunları bilmək hər kəs üçün vacibdir.


“Medicina” xəbər verir ki, kardioloq Aleksey Jitonun sözlərinə görə, təzyiq dəyişmələri zamanı insan başgicəllənmə, zəiflik hiss edə bilər və bəzən tamamilə huşunu itirə bilər.

“İsti hava hipotenziv böhranın, yəni qan təzyiqinin kəskin azalmasının faktorlarından biridir ki, bu da hər kəsin başına gələ bilər. Əgər bir insanın əvvəllər təzyiqlə bağlı problemləri olubsa, o risk altındadır”.

Kadioloq Alekksey Jitovun sözlərinə görə, hipotenziya və böhranın inkişafı ilə bir adam başgicəllənməyə başlayır, tinnitus görünür, o, solğun olur, nəbzi sürətlənir, tələyir, əlləri və ayaqları soyuyur, buzlaşır. Mümkün şüur itkisi belə mümkündür.

Əgər şüuru özündədirsə, bunları etməliyik:

• Düz bir sərt səthə qoyun, ayaqlarınızı bir az qaldırın , ayaqlarının altına bir yastıq qoya bolərsiz. Bu qanın beyinə və ürəyə axması üçün edilir.

• Eyni məqsədlə, ayaq masajı edə bilərsiniz, ayaqlardan çanaqlara doğru hərəkət edilir.

• Paltarın yaxasını açın, kəməri, sıx bilərzikləri, saatı, qanın hərəkətinə mane ola biləcək hər şeyi çıxarın.

• Pəncərəni açın - təmiz hava axını lazımdır. Kondisioner və hətta ritmik qəzet havalandırması da kömək edəcək.
• İsti, şirin çay hazırlayın. Bu beynin qan tədarükünü yaxşılaşdıracaq və onu şəkər vasitəsilə qidalandıracaq.

Əlavə fəndlərdən istifadə edə bilərsiniz: yanaqlara vurun, buruna ammonyak ilə pambıq çubuq sürtün. Bu da qan dövranı sistemini aktivləşdirməyə kömək edəcək.

Ətrafınızda başqa insanlar varsa, onlardan kömək istəyin. Unutmayın ki, insanın qan təzyiqi nə qədər uzun çəkərsə, beyni bir o qədər əziyyət çəkir.

Günay Quliyeva